Ukraiński Fundusz Medialny

Do Funduszu dołączyły organizacje medialne i dziennikarskie z Europy: Bonnier News , Swedish Media Publishers’ Association  i telewizja T4 ze Szwecji, Danish Newspapers Association z Danii, Finnish Media Federation, News Media Finland, Sanoma Media FinlandA-lehdet Oy i HSS Media z Finlandii oraz Norwegian Media Businesses’ Association z Norwegii. Fundusz wsparli również Darczyńcy prywatni.

W funduszu udało się już zgromadzić ponad 2.000 000 złotych.

Zebrane fundusze zostaną wykorzystane na zakup wyposażenia niezbędnego dziennikarzom pracującym w strefach objętych działaniami wojennymi, wsparcie finansowe organizacji dziennikarskich i medialnych w Ukrainie oraz relokację dziennikarzy do Polski i innych krajów UE. W tym celu współpracować będziemy z mediami i organizacjami w całej Europie.

Jeśli chcesz dołączyć do naszej inicjatywy skontaktuj się z Jarosławem Śliżewskim: jaroslaw.slizewski@agora.pl

O szczegółach działania Funduszu możesz przeczytać w tym artykule w Gazecie Wyborczej.

08.03.2023

Fundacja „Gazety Wyborczej” pojechała do Ukrainy ze sprzętem dla dziennikarzy

3 marca pojechaliśmy na Ukrainę.

Zawieźliśmy sprzęt o wartości ponad  ćwierć miliona złotych. Dzięki niemu 36 redakcji lokalnych nie musi obawiać się blackoutow. Dostarczone przez UMF urządzenia (nowoczesne sterowane komputerem zestawy akumulatorów) zapewniają możliwość pracy od kilku do kilkunastu urządzeń przez wiele godzin. Za ich pomocą może funkcjonować serwer, na którym stoi portal lokalny, łączność internetowa, można dokończyć tworzenie gazety a nawet ogrzać pomieszczenie. Do urządzeń można podłączyć także panele słoneczne.Dodatkowo 200 reporterów i fotoreporterów otrzymało specjalne przenośne powerbanki, które pozwalają w terenie naładować nie tylko telefon czy aparat ale także laptopy. Dziś są to akumulatory.