Fundusz na rzecz ukraińskich mediów rozpoczyna współpracę z German Marshall Fund

Od momentu powstania działalność UMF jest prowadzono przez Fundację Gazety Wyborczej, aby zapewnić terminowe dostarczanie funduszy i sprzętu ukraińskim partnerom. Działania UMF ewoluują, dlatego też – aby pomóc w budowaniu niezależnych ukraińskich mediów – od 1 lipca 2023 r. UMF i German Marshall Fund of the United States (GMF) podjęły współpracują w celu wzmocnienia tych ważnych przedsięwzięć.  

Jako poważna transatlantycka instytucja przyznająca dotacje, mająca duże doświadczenie w Ukrainie i w całym regionie Morza Czarnego, GMF zapewnia kompleksowe wsparcie społeczeństwa obywatelskiego, działań demokratycznych, niezależnych mediów i integracji euroatlantyckiej.   

– Nasza praca na rzecz ochrony i budowania wolnych, niezależnych ukraińskich mediów informacyjnych jest ważniejsza niż kiedykolwiek, a kontynuowanie tych działań jest możliwe dzięki wsparciu skandynawskich firm medialnych i rządów. Dlatego jestem szczęśliwy i podekscytowany, że German Marshall Fund oraz Ukraiński Fundusz Medialny połączą siły w celu zapewnienia pomocy mediom ukraińskim. Jednocześnie pragnę serdecznie podziękować Fundacji Gazety Wyborczej za jej niezastąpioną pracę – mówi Mads Brandstrup, dyrektor generalny Duńskiego Stowarzyszenia Mediów.

 Po 15 miesiącach ciężkiej, ale bardzo potrzebnej pracy, Fundacja Gazety Wyborczej przekazuje odpowiedzialność za bezpośrednie prowadzenie UMF większej, międzynarodowej organizacji, która m.in. specjalizuje się we wszechstronnej pomocy Ukrainie i tworzeniu skutecznych modeli rozwoju tego kraju. Dzięki działającym solidarnie członkom UMF udało nam się zebrać ok. 900 000 euro i pomóc ponad 100 mediom oraz 500 dziennikarzom i ich rodzinom. Nasza fundacja jest jednym z założycieli UMF i nadal będzie wspierać ukraińskie media – mówi Jarosław Kurski, prezes Fundacji Gazety Wyborczej i I zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. 

– GMF jest przekonany o wadze silnych, niezależnych mediów jako fundamentalnego spoiwa demokracji. Wierzymy też, że Ukraina stanowi jeden z najważniejszych projektów, z jakim zetknęliśmy się w naszym życiu. Dziękujemy Fundacji Gazety Wyborczej za jej pracę i z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie nowego partnerstwa z UMF. Wspólnie nasze organizacje mogą lepiej wspierać ukraińską demokrację i społeczeństwo obywatelskie w tym krytycznym momencie historii – mówi Heather A. Conley, prezeska The German Marshall Fund of the United States. 

UMF został założony przez Fundację Gazety Wyborczej oraz organizacje medialne z północnej Europy: Bonnier News, Duńskie Stowarzyszenie Mediów, Finnmedia, Szwedzkie Stowarzyszenie Wydawców Mediów i Norweskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców Medialnych. W 2022 r. ich wysiłki zostały docenione przez WAN IFRA nagrodą Złote Pióro Wolności. Wyróżniony został cały zespół UMF.  

Środki zebrane przez UMF pozwoliły na zakup sprzętu niezbędnego dziennikarzom pracującym w strefach działań wojennych, a także wsparcie finansowe dla dziennikarzy i lokalnych organizacji medialnych. Kilkadziesiąt redakcji otrzymało sprzęt, który pozwolił im pracować pomimo przerw w dostawie prądu, gdzie dostawy energii i sieci zostały sparaliżowane przez rosyjskie ataki.  

Partnerzy UMF i Fundacja Gazety Wyborczej 

Pozostałe projekty