O fundacji

Wolność słowa, demokracja, tolerancja, prawa człowieka, równouprawnienie… to elementy kodu DNA Gazety Wyborczej.

Od 30 lat angażujemy się w najważniejsze tematy społeczne w duchu dziennikarstwa obywatelskiego. Będziemy robić to nadal. W ostatnich czasach dobitnie przekonaliśmy się o tym, jak ważne są wolne media. Pragnąc wspierać rozwój niezależnego dziennikarstwa i rzetelny przekaz medialny powołaliśmy Fundację Gazety Wyborczej.

Promujemy inicjatywy społeczne i projekty obywatelskie oraz wszelkie aktywności na rzecz poszerzania wolności mediów, podnoszenia jakości dziennikarstwa, rozwijania edukacji i krytycznego myślenia.

Naszym celem jest ogólnopolska i międzynarodową działalność oświatowa i kulturalna w zakresie dziennikarstwa, kultury i sztuki, a także integracja środowisk naukowego, dziennikarskiego, artystycznego i biznesowego wokół najważniejszych tematów współczesnego świata – pokoju, wolności, demokracji i praw obywatelskich.

W 2022 roku Fundacja Gazety Wyborczej została uhonorowana nagrodą Golden Pen of Freedom Światowego Stowarzyszenia Mediów WAN-IFRA za wspieranie rozwoju mediów i pomoc dziennikarzom w Ukrainie.

Obszary naszej działalności

niezależne dziennikarstwo
edukacja
prawa człowieka i obywatela
kultura i sztuka

W ramach Fundacji Gazety Wyborczej będziemy:

organizować szkolenia, konferencje i debaty poświęcone zagadnieniom rozwoju niezależnych mediów i rzetelnego przekazu informacji
urządzać wystawy i koncerty, a także zbiórki pieniężne i rzeczowe na rzecz realizacji celów Fundacji
przeprowadzać i finansować badania opinii publicznej i zbiórki podpisów do władz w sprawie zmiany przepisów prawa
finansować i promować niezależne projekty dziennikarskie dotyczące obszarów działalności Fundacji
zapewniać dostęp do rzetelnej wiedzy ze świata poprzez publikację artykułów pochodzących z najważniejszych tytułów prasy zagranicznej

Nad programem Fundacji i jego realizacją czuwa Zarząd i Rada Fundacji

Zarząd

Jarosław Kurski Prezesem zarządu jest Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”,

Rada fundacji

Wojciech Bartkowiak Wojciech Bartkowiak
Przewodniczący rady, Członek Zarządu Agora S.A. związany z Gazetą Wyborczą od 1991 roku.
Grzegorz Piechota Grzegorz Piechota
wieloletni dziennikarz Gazety Wyborczej, wykładowca na Uniwersytecie w Oksfordzie i w Harvard Business School
Peter Wolodarski Peter Wolodarski
redaktor Naczelny "Dagens Nyheter", szwedzkiej gazety codziennej

Zespół fundacji

Jakub Kibitlewski Jakub Kibitlewski
student interdyscyplinarnych studiów Amerykanistycznych na Freie Universitaet Berlin i New York University, z Gazetą Wyborczą związany od 2020. Redaktor News from Poland, koordynator Szkoły Redaktorów.
Piotr Stasiński Piotr Stasiński
dziennikarz, redaktor, wieloletni wicenaczelny Gazety Wyborczej. Doradca Fundacji Gazety Wyborczej
Danuta Kuligowska Danuta Kuligowska
specjalistka w zakresie rozliczania projektów europejskich. Z Gazetą Wyborczą związana od 2020 roku, w Fundacji odpowiada za finanse.
Agnieszka Bichler Agnieszka Bichler
asystentka, wsparcie administracyjne w projektach Fundacji. Z Gazetą Wyborczą związana od 2000 roku.