Dla mediów

Jarosław Kurski
Prezes Fundacji
fundacja@wyborcza.pl

30.06.2023

Fundusz na rzecz ukraińskich mediów rozpoczyna współpracę z German Marshall Fund 

 Przez ostatnie 15 miesięcy Ukraiński Fundusz Medialny (UMF) wspierał wielu ukraińskich dziennikarzy i wydawców, aby pomóc im przetrwać ekstremalne warunki spowodowane rosyjską inwazją na Ukrainę. Założony przez skandynawskie i fińskie stowarzyszenia medialne, Bonnier News i Fundację Gazety Wyborczej w marcu 2022 r., UMF zajmuje się bezpośrednim wspieraniem dziennikarzy i wydawców w strefie działań wojennych. 

Od momentu powstania działalność UMF jest prowadzono przez Fundację Gazety Wyborczej, aby zapewnić terminowe dostarczanie funduszy i sprzętu ukraińskim partnerom. Działania UMF ewoluują, dlatego też – aby pomóc w budowaniu niezależnych ukraińskich mediów – od 1 lipca 2023 r. UMF i German Marshall Fund of the United States (GMF) podjęły współpracują w celu wzmocnienia tych ważnych przedsięwzięć.  

Jako poważna transatlantycka instytucja przyznająca dotacje, mająca duże doświadczenie w Ukrainie i w całym regionie Morza Czarnego, GMF zapewnia kompleksowe wsparcie społeczeństwa obywatelskiego, działań demokratycznych, niezależnych mediów i integracji euroatlantyckiej.   

– Nasza praca na rzecz ochrony i budowania wolnych, niezależnych ukraińskich mediów informacyjnych jest ważniejsza niż kiedykolwiek, a kontynuowanie tych działań jest możliwe dzięki wsparciu skandynawskich firm medialnych i rządów. Dlatego jestem szczęśliwy i podekscytowany, że German Marshall Fund oraz Ukraiński Fundusz Medialny połączą siły w celu zapewnienia pomocy mediom ukraińskim. Jednocześnie pragnę serdecznie podziękować Fundacji Gazety Wyborczej za jej niezastąpioną pracę – mówi Mads Brandstrup, dyrektor generalny Duńskiego Stowarzyszenia Mediów.

 Po 15 miesiącach ciężkiej, ale bardzo potrzebnej pracy, Fundacja Gazety Wyborczej przekazuje odpowiedzialność za bezpośrednie prowadzenie UMF większej, międzynarodowej organizacji, która m.in. specjalizuje się we wszechstronnej pomocy Ukrainie i tworzeniu skutecznych modeli rozwoju tego kraju. Dzięki działającym solidarnie członkom UMF udało nam się zebrać ok. 900 000 euro i pomóc ponad 100 mediom oraz 500 dziennikarzom i ich rodzinom. Nasza fundacja jest jednym z założycieli UMF i nadal będzie wspierać ukraińskie media – mówi Jarosław Kurski, prezes Fundacji Gazety Wyborczej i I zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. 

– GMF jest przekonany o wadze silnych, niezależnych mediów jako fundamentalnego spoiwa demokracji. Wierzymy też, że Ukraina stanowi jeden z najważniejszych projektów, z jakim zetknęliśmy się w naszym życiu. Dziękujemy Fundacji Gazety Wyborczej za jej pracę i z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie nowego partnerstwa z UMF. Wspólnie nasze organizacje mogą lepiej wspierać ukraińską demokrację i społeczeństwo obywatelskie w tym krytycznym momencie historii – mówi Heather A. Conley, prezeska The German Marshall Fund of the United States. 

UMF został założony przez Fundację Gazety Wyborczej oraz organizacje medialne z północnej Europy: Bonnier News, Duńskie Stowarzyszenie Mediów, Finnmedia, Szwedzkie Stowarzyszenie Wydawców Mediów i Norweskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców Medialnych. W 2022 r. ich wysiłki zostały docenione przez WAN IFRA nagrodą Złote Pióro Wolności. Wyróżniony został cały zespół UMF.  

Środki zebrane przez UMF pozwoliły na zakup sprzętu niezbędnego dziennikarzom pracującym w strefach działań wojennych, a także wsparcie finansowe dla dziennikarzy i lokalnych organizacji medialnych. Kilkadziesiąt redakcji otrzymało sprzęt, który pozwolił im pracować pomimo przerw w dostawie prądu, gdzie dostawy energii i sieci zostały sparaliżowane przez rosyjskie ataki.  

Partnerzy UMF i Fundacja Gazety Wyborczej 

08.05.2023

Za nami I edycja Szkolenia Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy i dziennikarek

Znamy imiona i nazwiska osób, które wezmą udział w II module Szkolenia Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy i dziennikarek. Wyboru (spośród osób uczestniczących w I module) dokonano na podstawie ocen za materiały dziennikarskie (audio, wideo lub artykuł) przygotowane w ramach Szkolenia.

Zaproszenie do udziału w II module Szkolenia otrzymują:

▪️ Marcelina Burzec
▪️ Alicja Dec
▪️ Maria Kosiarz
▪️ Oktawia Kromer
▪️ Seweryn Lipoński
▪️ Łukasz Łaskawiec
▪️ Tomasz Wesołowski

Gratulujemy!

II moduł Szkolenia Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy i dziennikarek odbędzie się 3 i 4 lipca w Brukseli.

Projekt realizowany przez Fundację Bronisława Geremka we współpracy z Fundacją Gazety Wyborczej na zlecenie Parlamentu Europejskiego.

Informacje o Szkoleniu Parlamentu Europejskiego.

 

 

08.03.2023

Fundacja „Gazety Wyborczej” pojechała do Ukrainy ze sprzętem dla dziennikarzy

3 marca pojechaliśmy na Ukrainę.

Zawieźliśmy sprzęt o wartości ponad  ćwierć miliona złotych. Dzięki niemu 36 redakcji lokalnych nie musi obawiać się blackoutow. Dostarczone przez UMF urządzenia (nowoczesne sterowane komputerem zestawy akumulatorów) zapewniają możliwość pracy od kilku do kilkunastu urządzeń przez wiele godzin. Za ich pomocą może funkcjonować serwer, na którym stoi portal lokalny, łączność internetowa, można dokończyć tworzenie gazety a nawet ogrzać pomieszczenie. Do urządzeń można podłączyć także panele słoneczne.Dodatkowo 200 reporterów i fotoreporterów otrzymało specjalne przenośne powerbanki, które pozwalają w terenie naładować nie tylko telefon czy aparat ale także laptopy. Dziś są to akumulatory.

29.09.2022

Fundacja Gazety Wyborczej z nagrodą Golden Pen of Freedom 2022

Największe światowe zrzeszenie gazet i wydawców WAN-IFRA uhonorowało nas za walkę o niezależne dziennikarstwo. „‚Wyborcza’ i jej fundacja wskazują innym drogę” – czytamy w komunikacie jury
Golden Pen of Freedom (Złote Pióro Wolności) jest przyznawane od 1961 r. W ten sposób Światowe Stowarzyszenie Gazet i Wydawców (WAN IFRA), zrzeszające redakcje i organizacje dziennikarskie z ponad 100 krajów, zwraca uwagę społeczności międzynarodowej na działania władz państw, które ograniczają wolność mediów i represjonują dziennikarzy.

W tym roku, podczas Światowego Kongresu Mediów w Saragossie, tę prestiżową nagrodę przyznano redakcji „Gazety Wyborczej” oraz Fundacji „Gazety Wyborczej”.

Więcej informacji: