Dla mediów

Jarosław Kurski
Prezes Fundacji
fundacja@wyborcza.pl

08.05.2023

Za nami I edycja Szkolenia Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy i dziennikarek

Znamy imiona i nazwiska osób, które wezmą udział w II module Szkolenia Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy i dziennikarek. Wyboru (spośród osób uczestniczących w I module) dokonano na podstawie ocen za materiały dziennikarskie (audio, wideo lub artykuł) przygotowane w ramach Szkolenia.

Zaproszenie do udziału w II module Szkolenia otrzymują:

▪️ Marcelina Burzec
▪️ Alicja Dec
▪️ Maria Kosiarz
▪️ Oktawia Kromer
▪️ Seweryn Lipoński
▪️ Łukasz Łaskawiec
▪️ Tomasz Wesołowski

Gratulujemy!

II moduł Szkolenia Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy i dziennikarek odbędzie się 3 i 4 lipca w Brukseli.

Projekt realizowany przez Fundację Bronisława Geremka we współpracy z Fundacją Gazety Wyborczej na zlecenie Parlamentu Europejskiego.

Informacje o Szkoleniu Parlamentu Europejskiego.

 

 

08.03.2023

Fundacja „Gazety Wyborczej” pojechała do Ukrainy ze sprzętem dla dziennikarzy

3 marca pojechaliśmy na Ukrainę.

Zawieźliśmy sprzęt o wartości ponad  ćwierć miliona złotych. Dzięki niemu 36 redakcji lokalnych nie musi obawiać się blackoutow. Dostarczone przez UMF urządzenia (nowoczesne sterowane komputerem zestawy akumulatorów) zapewniają możliwość pracy od kilku do kilkunastu urządzeń przez wiele godzin. Za ich pomocą może funkcjonować serwer, na którym stoi portal lokalny, łączność internetowa, można dokończyć tworzenie gazety a nawet ogrzać pomieszczenie. Do urządzeń można podłączyć także panele słoneczne.Dodatkowo 200 reporterów i fotoreporterów otrzymało specjalne przenośne powerbanki, które pozwalają w terenie naładować nie tylko telefon czy aparat ale także laptopy. Dziś są to akumulatory.

29.09.2022

Fundacja Gazety Wyborczej z nagrodą Golden Pen of Freedom 2022

Największe światowe zrzeszenie gazet i wydawców WAN-IFRA uhonorowało nas za walkę o niezależne dziennikarstwo. „‚Wyborcza’ i jej fundacja wskazują innym drogę” – czytamy w komunikacie jury
Golden Pen of Freedom (Złote Pióro Wolności) jest przyznawane od 1961 r. W ten sposób Światowe Stowarzyszenie Gazet i Wydawców (WAN IFRA), zrzeszające redakcje i organizacje dziennikarskie z ponad 100 krajów, zwraca uwagę społeczności międzynarodowej na działania władz państw, które ograniczają wolność mediów i represjonują dziennikarzy.

W tym roku, podczas Światowego Kongresu Mediów w Saragossie, tę prestiżową nagrodę przyznano redakcji „Gazety Wyborczej” oraz Fundacji „Gazety Wyborczej”.

Więcej informacji: