Nagroda im. Krzysztofa Millera

Krzysztof Miller był fotoreporterem „Gazety Wyborczej”. Fotografował wojny, konflikty zbrojne i ich skutki. Zdjęcia, które relacjonują podejmowane przez niego tematy, skupiają się na człowieku. Wojny rozpoczynają się od decyzji ludzi i zmieniają ich życie, czy tego chcą czy nie. Miller był blisko osób, które fotografował. Zatrzymywał się i potrafił poświęcić im więcej czasu, żeby dobrze zgłębić historię, nad którą pracował.

Nagrodę im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia ma szansę zdobyć każdy, kto w swojej fotograficznej opowieści nie boi się być bliżej i zagłębić w temat.

II edycja
Nagrodę odebrał włoski fotoreporter Alessio Paduano za reportaż o Nigeryjkach padających ofiarą handlarzy ludźmi i zmuszanych do prostytucji we Włoszech. – Wejście do świata moich bohaterek, zdobycie ich zaufania było bardzo trudne. Spędziłem dużo czasu, budując kontakty. Gdybym był kobietą, może byłoby mi łatwiej – mówił Paduano.

Swoją nagrodę za jedno zdjęcie tej edycji przyznała Fundacja Gazety Wyborczej. Otrzymał ją fotoreporter ‚Wyborczej’ Jędrzej Nowicki za fotografię z protestu aktywistów klimatycznych w kopalni odkrywkowej.

Prace można zobaczyć na stronie Wyborcza.pl.

III edycja
Nagrodę otrzymał fotoreportaż Irańczyka Karima Mottaghiego o pochówku ofiar koronawirusa, zrealizowany na cmentarzu w Vadi-Rahmat w Tebrizie.

Swoją nagrodę za jedno zdjęcie w tej roku przyznała również Fundacja Gazety Wyborczej. Otrzymał ją fotoreporter ‚Wyborczej’ Jędrzej Nowicki za fotografię z protestu aktywistów w Białorusi.

Prace można zobaczyć na stronie Wyborcza.pl.